Rok Szkolny 2021/2022
Wycieczka przedmiotowa ekonomistów
26 października 2021 grupa ekonomistów z klasy 3EM odwiedziła z opiekunem grupy Anną Fudzińską Biuro Rachunkowe pani Izabelli Andrzejczak. Zobaczyliśmy jak w praktyce wykorzystać naszą wiedzę teoretyczną. Poznaliśmy obsługę oprogramowania Symfonia, wprowadzaliśmy faktury zakupu i sprzedaży do księgi przychodów i rozchodów. Ewidencjonowaliśmy podatek Vat naliczony i należny w rejestrach zakupu i sprzedaży Vat. Sporządzaliśmy JPK-V7M.
Spotkaliśmy tam byłą uczennicę naszej szkoły, która skończyła nasze technikum ekonomiczne i od dwóch lat pracuje w tym biurze rachunkowym.
Dziękujemy bardzo Pani Izie za tak miłe przyjęcie i możliwość sprawdzenia naszej wiedzy w praktyce.
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
W dniu 26.10.2021r. w naszej szkole gościliśmy Panie Joannę Radecką oraz Lucynę Żwawiak-Drop – pracownice Banku Spółdzielczego
w Czarnkowie Oddział w Rogoźnie, które przeprowadziły prelekcję dla klas 1, 3 i 4 na temat cyberbezpieczeństwa.
W ramach spotkania uczniowie mieli możliwość pogłębić swoją wiedzę z zakresu zarówno bankowości, jak i zagrożeń istniejących
w cyberprzestrzeni. Została przybliżona działalność Banku Spółdzielczego w Czarnkowie, idea spółdzielczości, znaczenie wzajemnej pomocy oraz wspieranie lokalnych inicjatyw. W trakcie lekcji uczniowie zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi m.in. phishingu, smishingu, pharmingu, a także jakimi działaniami posługują się przestępcy i jak uchronić się przed ich atakiem. Panie z Banku opowiedziały również jak bezpiecznie dokonywać płatności elektronicznych, aby nie stać się ofiarą kradzieży danych osobowych i pieniędzy zgromadzonych na koncie. Prezentację urozmaicały videoporadniki z konfigurowania i użytkowania Google Pay oraz Apple Pay.
Podczas spotkania przedstawiona została oferta Banku skierowana specjalnie do uczniów, czyli konto młodzieżowe, w ramach którego mogą bez żadnych opłat korzystać z bankowości elektronicznej oraz nowoczesnej karty płatniczej SGB. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, dlaczego warto mieć konto bankowe i jakie korzyści płyną z posiadania konta młodzieżowego w pakiecie z aplikacją mobilną, Blikiem oraz cyfrowym portfelem, które oferuje Bank Spółdzielczy w Czarnkowie. Więcej informacji można znaleźć pod adresami Banku:
https://www.facebook.com/BSCzarnkow/posts/6193910900683623
www.bsczarnkow.pl
Wtorkowa wizyta była ciekawym doświadczeniem i wzbogacającym edukacyjnie spotkaniem.
Dziękujemy!
ZAPYTANIE OFERTOWE NA SPRZEDAŻ SAMOCHODU SZKOLNEGO MARKI FS LUBLIN
XIII edycja akcji medialno-edukacyjnej
„Zapal znicz pamięci” – 24 października 2021
PODSUMOWANIE WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO.
W tym roku szkolnym w kampanii wyborczej do Samorządu Uczniowskiego startowało dwóch kandydatów: Adam Zielke z klasy 3L oraz Nikodem Michałek z klasy 2EL, którzy podczas debaty przedstawili swoje programy wyborcze. Wybory odbyły się dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu członków Samorządu. Zwycięzcą okazał się uczeń Adam Zielke, który został nowym Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Nikodem Michałek został jego zastępcą. Oboje będą wspólnie działać i realizować zgłoszone przez siebie programy wyborcze. Serdecznie gratulujemy przedstawicielom naszego Samorządu i życzymy im dużo wytrwałości oraz sukcesów.
Korzystając z okazji przedstawiamy tegoroczny skład Samorządu Uczniowskiego:
Opiekunowie: P. Żaneta Michalak, P. Grażyna Sobkowska
Przewodniczący: Adam Zielke
Zastępca przewodniczącego: Nikodem Michałek
Członkowie:
- Dominika Adamska
- Grabus Nikola
- Aleksandra Bystrzycka
- Martyna Zając
- Charchuta
- Roksana Krakowiak
- Cyprian Springer
- Paulina Pogorzelska
- Aleksandra Pilecka
- Agata Budka
- Zuzanna Kukla
- Wiktoria Misiukiewicz
- Kacper Kordylasiński
- Michalina Mizera
- Filip Zakrzewski
- Dominik Dąbrowski
- Łukasz Skiba
- Aleksandra Binert
- Dominik Urbaniak
- Marta Nowaczyk
- Martyna Michor
- Wiktoria Nadrajkowska
- Martyna Hoffmann
- Malwina Mizera
- Natalia Troczyńska
- Zuzanna Nowak
- Jakub Banasch
- Asia Budzińska
- Roksana Kubisz
- Aleksandra Korybalska
- Sebastian Górzny
Global Money Week w Cegielskim
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach V edycji kampanii World Investor Week (WIW) – Światowy Tydzień Inwestora w dniach 4-8 października 2021 r. przeprowadził cykl webinariów dla środowiska szkolnego skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli.
W naszej szkole również odbył się Global Money Week. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w nim zdalnie, w tym roku mogliśmy wspólnie w auli brać udział w webinarium.
Tegoroczne webinarium na temat Giełdy Papierów Wartościowych: „Giełda, inwestycje, akcje, obligacje – co się kryje pod tymi pojęciami” odbyło się 4 października 2021 r. Wśród uczestników spotkania byli uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista z klas: 2 EL, 3 EM, 3 EI i 4 EL.
Przypomnieliśmy sobie, czym są indeksy giełdowe, hossa, bessa, jak funkcjonuje Giełda Papierów Wartościowych, jak inwestować a także informacje na temat akcji i obligacji. Mogliśmy też zadawać pytania prowadzącym wykład.
W rezerwacie przyrody Bagno Chlebowo
Dnia 14 sierpnia b.r. uczniowie klasy 3 ei wraz z opiekunem p. Justyną Bogacz – Mirek, fotografem i przewodnikiem uczestniczyli w penetracji rezerwatu przyrody Bagno Chlebowo. Po 5 godzinnej wycieczce wszyscy byliś pełni wrażeń. Piękne stawy – zwane damami – żywe bagna, rosiczki, bobry, czeremchy długo zostaną w pamięci uczestników, którzy przebrnęli ok. 6 km w głąb lasu, aby dotrzeć do rezerwatu.
Film kilkuminutowy, który powstał w czasie zwiedzania, będzie brał udział w konkursie podczas Młodzieżowego Kongresu Klimatycznego w Poznaniu w październiku.
Młodzieży dziękuję za miło spędzony czas, wytrwałość i super humory.
Narodowe Czytanie
7 września społeczność ZS im. H. Cegielskiego w Rogoźnie włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej, dziesiątej już odsłony spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Na tę okoliczność scena auli szkolnej zamieniła się w salon pani Dulskiej, w którym w bohaterów dramatu wcielali się nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 r. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Głównym problemem sztuki jest kryzys moralności mieszczańskiej na początku XX wieku, ukazany poprzez kompromitację kołtuństwa rodziny Dulskich, szczególnie postaci tytułowej, ograniczonej, obłudnej i egoistycznej właścicielki czynszowej kamienicy.
Popularność komedii sprawiła, że dulszczyzna stała się powszechnie używanym synonimem kołtunerii moralno-obyczajowej, wstecznictwa i zakłamania drobnomieszczańskiej społeczności. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości
i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną, a pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do naszego języka.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
1 września w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie zabrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie powrócili z wakacji, aby kontynuować naukę, spotkać się z przyjaciółmi, a pierwszoklasiści poznać swoich nauczycieli i wychowawców. To właśnie ich o godzinie 8.30 Dyrektor Zespołu Szkół Pan Jarosław Łatka serdecznie przywitał w auli szkoły. Przedstawieni zostali także wychowawcy klas pierwszych:
Technikum:
Klasa 1 EH (technik ekonomista, technik handlowiec) – p. Magdalena Bentkowska
Klasa 1 I (technik informatyk) – p. Katarzyna Michor
Klasa 1 L (technik logistyk) – p. Żaneta Michalak
Branżowa Szkoła I Stopnia
Klasa 1a BS – p. Katarzyna Erenc-Szpek
Klasa 1b BS – p. Justyna Bogacz-Mirek
Na uroczystości obecni byli także rodzice, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście: Pani Renata Tomaszewska, Przewodnicząca Rady Powiatu Obornickiego oraz Pan Roman Szuberski, Burmistrz Rogoźna.
Po inauguracji, którą przygotowali uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami, odbyło się oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego na boisku szkolnym. Dyrektor przedstawił całej społeczności szkolnej nowych nauczycieli oraz tych, którzy wrócili do pracy po dłuższej nieobecności. Są nimi:
- Monika Baranowska
- Zbigniew Chudzicki
- Grażyna Czekała
Ks. Roman Kruk
- Ewa Lipińska
- Arkadiusz Radecki
- Angelika Skrzypek
- Daria Urbaczewska
- Joanna Wilhelm-Januzik
Wraz z początkiem września nastąpiła zmiana w kadrze kierującej. Dyrektor szkoły podziękował za współpracę ustępującej wicedyrektor Pani Katarzynie Erenc-Szpek i mianował na to stanowisko Panią Annę Banaszak.
Po uroczystości, która przebiegła w radosnej i pełnej nadziei na udany i zdrowy rok szkolny atmosferze uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.
Życzymy wszystkim naszym uczniom oraz pracownikom wszelkiej pomyślności
w nowym roku szkolnym, wielu sukcesów, ale przede wszystkim zdrowia, abyśmy mogli cieszyć się każdym dniem spędzonym wspólnie w murach szkoły.