DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

23 lutego to dzień, w którym w całej Polsce obchodzony jest Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji odbyły się w naszej Szkole prelekcje, które wygłoszone zostały przez zaproszonych psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rogoźnie: Panią Ewę Kaiser oraz Pana Marka Laube.
Młodzieży zostały przekazane istotne informacje na temat depresji: czym ona jest, jakie są jej objawy szczególnie wśród młodych ludzi, jak sobie z nią radzić oraz gdzie szukać pomocy. Zainteresowani uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań gościom,
np. o stosowanie używek w leczeniu stanów depresyjnych.
Uczniowie wyszli ze spotkania bogatsi o wiedzę na temat depresji. Zostali oni również zapoznani z możliwościami postępowania, gdy zauważą u siebie lub wśród bliskich niepokojące zachowania.
Z okazji Dnia Walki z Depresją został ogłoszony konkurs na plakat, którego temat przewodni brzmiał „Depresja to nie wyrok!”. Zwycięzcą została uczennica klasy 1i Magdalena Charchuta, która w niezwykły sposób zaprezentowała walkę człowieka zmagającego się
z tą chorobą.
Depresja jest stanem chorobowym, którego objawami są m.in. długotrwałe złe samopoczucie, niechęć do jakichkolwiek aktywności, brak energii życiowej, smutek, przygnębienie, apatia, a w ciężkim przebiegu choroby mogą nawet pojawiać się myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest uznana za czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób.