Witaj Internauto!

Mam nadzieję, że odświeżony wygląd naszej witryny będzie czytelniejszy i milszy dla oka.

Zapraszamy do regularnych odwiedzin.

Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego
ul. Wojska Polskiego 1
64 – 610 Rogoźno
tel./fax: 67 261 80 96
e – mail: zs_rogozno@poczta.onet.pl

Na głównej stronie znajdą Państwo zawsze aktualne informacje dotyczące wydarzeń mających miejsce w szkole.
Zdjęcia dostępne są w galeriach.

Finis coronat opus

„Finis coronat opus” – pod tym wymownym hasłem 25 czerwca br. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie.
Dzień ten był szczególnie ważny dla 43 uczniów klas trzecich Branżowej Szkoły
I Stopnia, którzy przebywali w murach naszej Szkoły po raz ostatni. Pożegnanie absolwentów odbyło się w auli Szkoły z udziałem dyrekcji, przewodniczącej Rady Rodziców Pani Karoliny Hańćkowiak oraz wychowawców klas. Podczas tej uroczystości wyróżniono
i nagrodzono uczennicę Agatę Borkowską, która za 3 lata nauki osiągnęła najwyższą średnią ocen. Zgodnie z tradycją dostąpiła ona także zaszczytu wpisu do Złotej Księgi najlepszych absolwentów. Dyrektor Szkoły Jarosław Łatka w swoim przemówieniu gratulował wszystkim ukończenia Szkoły, licznych sukcesów sportowych, wysokich wyników w nauce, a także życzył, aby wyniesione ze Szkoły wiedza, umiejętności i wartości zaowocowały w dalszym życiu prywatnym i zawodowym.
Po uroczystości w auli odbyło się zakończenie tego jakże trudnego roku szkolnego dla pozostałych uczniów Zespołu Szkół, którzy wraz ze swoimi wychowawcami
i nauczycielami zebrali się na boisku szkolnym. Po tym oficjalnym wydarzeniu uczniowie wraz ze swoimi opiekunami udali się do klas, gdzie zostały im wręczone świadectwa szkolne, także te z wyróżnieniem. Do najlepszych uczniów naszej Szkoły należą:

UCZNIOWIE TECHNIKUM:
Abraham Aleksandra, kl. 2ei – 5,86
Pyssa Aleksandra, kl. 3mis – 5,57
Kaźmierczak Bartosz, kl. 2ei – 5,50
Babicz Michelle, kl. 2l – 5,39
Bystrzycka Aleksandra, kl. 2l – 5,39
Kowalewska Joanna, kl. 3el – 5,33
Wodnicki Jakub, kl. 2il – 5,31
Karnicki Tobiasz, kl. 1i – 5,30
Jezierska Jolanta, kl. 2em – 5,29
Ponomarchenko Roman, kl. 2ei – 5,29
Jezierska Monika, kl. 1el – 5,28
Grabus Nikola, kl. 2l – 5,18
Ściepiura Krystian, kl. 3el – 5,08
Frost Zuzanna, kl. 2em – 5,06
Gomulec Weronika, kl. 1el – 5,06
Bartczak Patrycja, kl. 3mis – 5,00
Binert Aleksandra, kl. 3mis – 5,00
Dąbrowska Katarzyna, kl. 1el – 5,00
Hinz Joanna, kl. 3mis – 5,00
Landowski Jakub, kl. 2il – 5,00
Majchrzak Weronika, kl. 2em – 5,00
Nadrajkowska Wiktoria, kl. 2l – 5,00
Jessa Angelika, kl. 2ei – 4,95
Stachowiak Kacper, kl. 1i – 4,95
Urbianiak Dominik, kl. 3el – 4,94
Skrzypkowiak Norbert, kl. 2l – 4,89
Antoniewicz Weronika, kl. 3mis – 4,87
Bazydło Cezary, kl. 1i – 4,85
Walczak Joanna, kl. 3el – 4,84
Sikorska Martyna, kl. 2il – 4,82
Hejwosz Alicja, kl. 3el – 4,81
Budzińska Joanna, kl. 2il – 4,80
Zydorczak Andrzej, kl. 3mis – 4,80
Kopeć Nikola, kl. 2ei – 4,77
Grodzki Mikołaj, kl. 1i – 4,75
Kasperek Adrian, kl. 3el – 4,75
Nowaczyk Marta. Kl. 3mis – 4,75
Nowak Klaudia, kl. 3el – 4,75
Walkowiak Alan, kl. 3el – 4,75

UCZNIOWIE BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA
Madaj Klaudia, kl. 2aB – 5,00
Knap Edyta, kl. 2aB – 4,92
Knap Kamil, kl. 2cB – 4,92
Matuszak Kaja, kl. 2aB – 4,92
Nowakowski Cyprian, kl. 2bB – 4,91
Kroll Patrycja, kl. 1aB – 4,83
Klimczak Jakub, kl. 2dB – 4,80
Borkowska Agata, kl. 3aB – 4,79
Mańkowska Daria, kl. 1bB – 4,78

Serdecznie gratulujemy tym, który mimo sporych utrudnień, jakie niosła za sobą nauka zdalna, osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce oraz życzymy dalszych sukcesów.

Odwiedziny przedstawicieli organu prowadzącego

W dniu 2 czerwca 2021 r. mury naszej szkoły odwiedzili p. Starosta Powiatu Obornickiego Zofia Kotecka, p. Wicestarosta Waldemar Cyranek oraz p. Przewodnicząca Rady Powiatu Renata Tomaszewska.
Podczas spotkania szanowni goście wręczyli upominek naszej najlepszej absolwentce technikum Alicji Koch.
Nastąpiło również symboliczne przecięcie wstęgi naszej nowej pracowni, wyposażonej w frezarkę numeryczną CNC oraz tokarki konwencjonalne. W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy za otrzymane wsparcie finansowe na zakup specjalistycznego sprzętu.

Zapraszamy do udziału w ankiecie

II Lotniskowe Targi Zawodoznawcze

22 kwietnia uczniowie technikum logistycznego wzięli udział w II Lotniskowych Targach Zawodoznawczych organizowanych przez Kraków Airport. Transmisja z tego wydarzenia odbyła się na kanale youtube lotniska i pozwoliła na poznanie lotniska od środka. Wzięliśmy udział w spotkaniach ze zwykłymi ludźmi na niezwykłych stanowiskach, dowiedzieliśmy się jak wygląda ich zakres obowiązków i ścieżka kariery oraz mieliśmy możliwość zajrzeć do tych części lotniska, w których nie moglibyśmy przebywać będąc pasażerami samolotu.
Podsumowaniem udziału w II Lotniskowych Targach Zawodoznanwczych są prezentacje naszych uczniów na temat zawodów na lotnisku.

Spotkanie z pracownikiem Działu Rekrutacji Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu

15 lutego uczniowie klas 3EL i 4L wzięli udział w spotkaniu z p. Eweliną Hornik – pracownikiem Działu Rekrutacji Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Pani Ewelina przedstawiła ofertę edukacyjną uczelni i zachęciła wszystkich do kontynuacji nauki w stolicy Dolnego Śląska. Nasi uczniowie wzięli udział w zorganizowanym dla nich konkursie, w którym można było zdobyć uczelniane gadżety. Nagrody trafiły do Alicji Kwartnik z klasy 4L. Dzięki nawiązanej współpracy można było również sprawdzić swoją wiedzę w Olimpiadzie Logistycznej. Najlepszy wynik uzyskali Bartosz Wysocki i Fabian Polus z klasy 4L, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu.

PLEBISCYT „SPORTOWIEC STULECIA”

Dla uczczenia 100-lecia urodzin Przeglądu Sportowego (najstarsza polska gazeta ukazująca się w Polsce bez przerwy, również podczas II wojny światowej, kiedy była wydawana w obozie w Choszcznie (Arnswalde), gdzie powstało około 300. wydań) – zorganizowany został plebiscyt na Sportowca Stulecia. Ma on za zadanie przypomnieć najwybitniejszych sportowców polskich i najważniejsze wydarzenia polskiego sportu. To Oni byli wielokrotnie bohaterami wydarzeń sportowych powodujących, że byliśmy dumni z bycia Polakami dając nam powody do nieopisanej radości. To dzięki nim mówiono głośno i z zazdrością o Polsce. Kusociński, Marusarz, Fortuna, Szewińska, Korzeniowski, Kowalczyk, Małysz, Stoch, Lewandowski to tylko nieliczne przykłady tych, którzy jednoczyli wszystkich Polaków. Nasza szkoła niejednokrotnie dała się poznać z sukcesów sportowych, warto więc abyśmy wzięli udział w plebiscycie Sportowiec Stulecia.
Najpierw uczniowie na zajęciach poznali 20 wybranych polskich sportowców oraz ich największe osiągnięcia (zdjęcia i informacje wybranej 20-tki możecie zobaczyć również w linku), a teraz mają szansę wziąć udział w konkursie. Wystarczy jedno kliknięcie w poniższy link, wypełnienie kuponu (jedno nazwisko!!!) i przesłanie. Po zliczeniu wszystkich głosów zobaczymy, kto był najwspanialszym polskim Sportowcem Stulecia według uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. A potem wyniki wyślemy do redakcji Przeglądu Sportowego.

Zapraszamy do głosowania uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły:
https://forms.office.com/r/hNDz4HgXcn

Pożegnanie maturzystów 2021

30 kwietnia 2021 roku, zgodnie z kalendarzem szkolnym, naukę w naszej szkole ukończyli tegoroczni maturzyści. Ze względu na sytuację epidemiologiczną niemożliwe było zorganizowanie uroczystej akademii, uczniowie spotkali się jednak po raz ostatni w zespołach klasowych w auli szkoły, by w asyście dyrekcji i wychowawców odebrać świadectwa ukończenia technikum.
Zanim symbolicznie zabrzmiał ostatni dzwonek pan dyrektor Jarosław Łatka podziękował Absolwentom za wspólnie spędzony czas, za wybór naszej szkoły, za godne jej reprezentowanie podczas szkolnych i pozaszkolnych turniejów, obozów, zawodów, olimpiad czy akademii. Dyrektor pogratulował uczniom, którzy mimo trudnego czasu nauczania zdalnego osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Wręczył statuetkę najlepszego ucznia „Prymus 2021” Alicji Koch, która za 4 lata nauki uzyskała średnią ocen 5,41. Następnie Alicja dokonała wpisu w Złotej Księdze. Wyróżniona uczennica otrzymała także nagrody od Burmistrza Rogoźna P. Romana Szuberskiego. W gronie najlepszych Absolwentów znaleźli się również:
– Wojciech Włodarczak,
– Jakub Nowak,
– Martyna Jezierska,
– Sandra Tryk,
– Filip Hinz,
– Donata Kasper,
– Patrycja Janowicz,
– Monika Śliwińska,
– Kornelia Kukawka,
– Fabian Polus,
– Milena Lüdtke,
– Kamil Radecki.

Wśród wyróżnionych sportowców znaleźli się:
– siatkarki: Donata Kasper, Milena Lüdtke, Julia Świderska, Martyna Jezierska,
– biegaczka: Agnieszka Jałoszyńska,
– tenisistka: Kornelia Kukawka,
– koszykarze: Bartosz Bartoszewicz, Michał Grabarczyk, Remigiusz Jaskólski, Marcel Kaźmierczak, Patryk Piątkowski.

Dyrektor podziękował także nauczycielom, wychowawcom, rodzicom, Radzie Rodziców za wszelkie działania służące wychowaniu i kształceniu młodego pokolenia. Na koniec życzył Absolwentom sukcesów na maturze i w dorosłym życiu.

Wpis do Złotej Księgi

Zaległego wpisu do Złotej Księgi Absolwentów dokonał także Sebastian Krzyżanowski – Najlepszy Absolwent ZS w Rogoźnie w roku szkolnym 2019/2020. Sebastian otrzymał także statuetkę „Prymusa 2020”. W ubiegłym roku szkolnym ze względu na ograniczenia związane z pandemią nie odbyło się oficjalne pożegnanie maturzystów.

Nauczanie hybrydowe - maj 2021

Narodowy Spis Powszechny 2021

Dlaczego to Ty masz u nas pracować?

31 marca oraz 1 kwietnia w szkole odbywały się zdalne WARSZTATY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI dla uczniów klas czwartych technikum. Tytuł spotkania: „Dlaczego to Ty masz u nas pracować?” stał się punktem wyjścia do rozważań nad karierą zawodową naszych przyszłych absolwentów. Warsztaty prowadziła p. Małgorzata Waszczuk – Szynka, Starszy Inspektor w Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Prowadząca ukazała uczniom kierunki edukacji zawodowej umożliwiające znalezienie pracy
i ułatwiające funkcjonowanie na współczesnym rynku pracy. Uczniowie uczestnicząc w zajęciach mieli też okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat kształtowania własnej kariery zawodowej, nauczyć się skutecznie poszukiwać pracy i właściwie zaistnieć na rynku.

Global Money Week w Cegielskim

Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią informacyjną na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, postawy
i nawyki niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność.
Pomimo nauczania zdalnego ekonomiści z naszej szkoły brali udział w webinariach i poszerzali swoją wiedzę ekonomiczną.
Hasło przewodnie edycji GMW 2021, która odbyła się w dniach 22-28 marca, brzmiało: Zadbaj o siebie, zadbaj o swoje pieniądze – Take care of yourself, take care of your money. Hasło to podkreśla konieczność budowania finansowej odporności przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie w obecnej sytuacji na świecie.

Rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym pełnił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Koordynatorem szkolnym była Anna Fudzińska.

„FINIS CORONAT OPUS”

15 marca 2021 r. otrzymaliśmy sprzęt komputerowy w ramach naszego projektu pt. „Wsparcie kształcenia zdalnego w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie” (RPWP.08.03.01-30-0053/20) ze środków UE w ramach Poddziałania 8.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy, Działania 8.3 Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, Osi Priorytetowej 8 Edukacja, Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), przyczyniające się do poprawy zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego, w szczególności poprzez podniesienie ich kwalifikacji zawodowych.
Całkowita wartość projektu wyniosła 426 250,00 zł, a kwota dofinansowania 362 312,50 zł. W ramach projektu wzbogaciliśmy się o 78 laptopów nowej generacji wyposażonych w pakiet Office 2019, programy Corel Draft, Speed TSL oraz symulatory CNC Siemens. Zakupiony sprzęt wzmocni kształcenie na kierunkach: technik informatyk, logistyk, spedytor, mechanik i ekonomista.

„Łączy nas energia”

W dniu 26 lutego 2021 r. odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Pilskim Stowarzyszeniem Elektryków Polskich – Zarządem Koła nr 19 w Rogożnie reprezentowanym przez Prezesa Edmunda Kuźniaka a Zespołem Szkół im. Hipolita Cegielskiego. Dzięki współpracy w budynku szkoły powstanie „Izba Tradycji” poświęcona historii działalności branży elektrycznej naszego miasta i okolicy. Porozumienie zakłada również wsparcie Koła w zakresie drobnych prac naprawczych, wsparcie kształcenia uczniów, pomoc w realizacji praktyk zawodowych oraz promocję szkoły.

Szkolenie z grafiki 3D

W dniach od 6 – 7 lutego 2021 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie w wymiarze 30 godzin z zakresu „Grafiki 3D” dla 10 uczniów technikum o specjalności technik informatyk. Zajęcia zostały sfinansowane ze środków naszego projektu „Lepszy start w zawodową przyszłość!” otrzymanych z dofinansowania w ramach Poddziałania 8.3.1. Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy, Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Im bardziej w życiu ma się pod górkę tym piękniejsze będą widoki

Dnia 14 stycznia 2021 roku uczeń klasy 4 EI Wojciech Włodarczak otrzymał z rąk Pana Dyrektora nagrodę i dyplom ufundowane przez Akademię Księgowego w Poznaniu za uzyskanie tytułu laureata konkursu. Niestety trudny czas pandemii uniemożliwił uczestnictwo w ostatnim etapie konkursu i w konsekwencji obecność na Gali wręczenia nagród w Poznaniu. Wszyscy mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się na kolejnej edycji konkursu Akademii Księgowego w Poznaniu. Opiekunem Wojtka była pani Ewa Busławska Turtoń.

Szybcy jak światło

W dniach od 22 – 24 stycznia 2021 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie w wymiarze 30 godzin z zakresu „Budowy i montażu sieci światłowodowych” dla 10 uczniów technikum o specjalności technik informatyk. Zajęcia zostały sfinansowane ze środków naszego projektu „Lepszy start w zawodową przyszłość!” otrzymanych z dofinansowania w ramach Poddziałania 8.3.1. Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy, Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Z zachowanie restrykcji Covid-19 uczniowie zdobyli wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu sieci światłowodowych, która znacznie poszerzyła ich dodatkowe kwalifikacje oraz lepszy start na rynku pracy. W czasie szkolenia kursanci przetestowali po raz pierwszy spawarki światłowodów, które zakupiliśmy na potrzeby szkoły w ramach otrzymanego dofinansowania.
Szkolenie przeprowadziła firma Inventum Sp. z o.o. z Nowego Sącza, która została wyłoniona w zapytaniu ofertowym.

Kurs spawalnictwa MIG dla uczniów technikum i Branżowej Szkoły I-stopnia

W ramach realizacji projektu „Lepszy start w zawodową przyszłość!” w dniach od 04 – 29 stycznia 2021 r. prowadzony jest „Kurs spawalnictwa MIG dla uczniów technikum i Branżowej Szkoły I-stopnia”. Adepci spawalnictwa w dwóch grupach po 5 osób z każdego typu szkoły w warunkach restrykcji Covid-19 odbywają szkolenie teoretyczne, praktyczne w wymiarze ponad 120 godzin. Po zakończeniu kursu przystąpią do egzaminu Gliwickiego Instytutu Spawalnictwa uzyskując dodatkowe kwalifikacje. Kurs prowadzi firma „Szkoleniowiec” z Poznania, która została wyłoniona w zapytaniu ofertowym.

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Przyjaciele szkoły

Informuję, że uzyskaliśmy kolejne dofinansowanie dla naszego projektu pt. „Wsparcie kształcenia zdalnego w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie” (RPWP.08.03.01-30-0053/20) ze środków UE w ramach Poddziałania 8.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy, Działania 8.3 Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, Osi Priorytetowej 8 Edukacja, Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), przyczyniające się do poprawy zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego, w szczególności poprzez podniesienie ich kwalifikacji zawodowych.

Całkowita wartość projektu wynosi 426 250,00 zł, a kwota dofinansowania 362 312,50 zł.

W ramach projektu wzbogacimy nasze wyposażenie o 78 laptopów nowej generacji na potrzeby kierunków kształcenia: technik informatyk, logistyk, mechanik, ekonomista.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na dostawę sprzętu.

Frezarka CNC

Dzięki wsparciu naszego organu prowadzącego Starostwa Powiatowego w Obornikach wzbogaciliśmy się o kolejny wspaniały sprzęt frezarko-grawerkę CNC firmy CORMAK, za co bardzo dziękujemy. Pierwsze próby już za nami.

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku 2020-2021 w naszej szkole otrzymały uczennice:

  • Aleksandra Abraham – uczennica pięcioletniego technikum dla absolwentów szkoły podstawowej
  • Aleksandra Pyssa – uczennica czteroletniego technikum dla absolwentów gimnazjum.

Stypendium przyznawane jest dla uczniów, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen.

Gratulujemy uczennicom otrzymania stypendium, dziękujemy rodzicom, wychowawcom, nauczycielom, którzy są współtwórcami sukcesu.

Kurs prowadzenia działalności gospodarczej dla uczniów technikum

W dniach od 15 – 18 grudnia 2020 r. ze środków UE projektu „Lepszy start w zawodową przyszłość!” odbył się „Kurs prowadzenia działalności gospodarczej dla uczniów technikum” dla 10 osób w wymiarze 20 godzin. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych tworząc swoje biznesplany, zapoznając się z przepisami prawnymi dot. zakładania i prowadzenia swojej działalności gospodarczej oraz sposobami jej rozliczania. Na zakończenie przystąpili do egzaminu, który zdali pozytywnie. Kurs przeprowadziła Firma Wielobranżowa „UNI-KAB” Krzysztof Kryfczyński, wyłoniona w zapytaniu ofertowym.

Kurs operatorów wózków widłowych dla uczniów technikum

Ze środków projektu „Lepszy start w zawodową przyszłość!” w dniach od 20 – 29 listopada 2020 r. odbył się „Kurs operatorów wózków widłowych dla uczniów technikum” dla dwóch grup po 5 osób. Uczniowie odbyli szkolenie teoretyczne, praktyczne w wymiarze 50 godzin oraz przystąpili do egzaminu państwowego, który zdali pozytywnie uzyskując nowe kwalifikacje. Kurs przeprowadziła firma wyłoniona w zapytaniu ofertowym „PRIMUS” Krzysztof Krysztofiak z Szamotuł.

Otwarte Wykłady Ekonomiczne Uniwersytetu Gdańskiego Wydział Ekonomiczny

W bieżącym roku szkolnym ekonomiści z naszej szkoły biorą udział w „Otwartych Wykładach Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego Wydział Ekonomiczny”.
Wykłady odbywają się od października dwa razy w miesiącu w godzinach popołudniowych na platformie MS Teams.
„Polityka fiskalna i jej wpływ na gospodarkę: czy podatki należy obniżać czy podwyższać?”, „Czy łatwo ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa?”, „Instrumenty finansowe i ich zastosowanie. Jak funkcjonuje największe kasyno finansowe, czyli rynek walutowy i giełdowy” – to niektóre z tematów poruszanych na wykładach. Uczniowie mogą brać udział w dyskusji i zadawać pytania. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie poszerzają wiedzę zdobytą w szkole na lekcjach.
Opiekunem grupy jest Anna Fudzińska.
Przed nami jeszcze dwa spotkania: 17.12.2020 i 14.01.2020

Olimpiady Wiedzy o ZUS - warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych

Od września grupa uczniów z technikum ekonomicznego przygotowywała się do „Olimpiady Wiedzy o ZUS – warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, zasiłków, rent i emerytur, rejestracji firmy, zgłoszenia do ubezpieczeń i rozliczeń z ZUS-em.
14 grudnia 2020 o godz.10.00 siódemka uczniów z naszej szkoły sprawdziła swoją wiedzę podczas pierwszego etapu.
Trójka najlepszych uczniów tj. Aleksandra Abraham kl. II EI, Alicja Koch kl. IV EL, Jakub Nowak kl. IV EL awansowała do drugiego etapu. Trzymamy kciuki za przedstawicieli naszej szkoły w II etapie.
Opiekunem grupy jest p. Anna Fudzińska.

Światowy dzień Walki z AIDS

Tradycją naszej szkoły jest udział w konkursach organizowanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Obornikach. W tym roku nasi uczniowie pisali artykuł prasowy pt. „Zachowanie asertywne uchroni nas przed AIDS”. I miejsce zajął uczeń Bartosz Kaźmierczak, a miejsce II Alicja Koch. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Opiekunem grupy była pani Justyna Bogacz – Mirek. 

Aktywna tablica - edycja 2020

W ramach „Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica” –edycja 2020 nasza szkoła wzbogaciła się o nowy sprzęt komputerowy. Za pozyskaną kwotę 35 tys. zł zakupiliśmy 16 laptopów (po 8 dla technikum i Branżowej Szkoły I-stopnia), które usprawnią funkcjonowanie nauczania zdalnego w czasie pandemii.

Rocznica śmierci patrona szkoły

ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA NASZEJ SZKOŁY - HIPOLITA CEGIELSKIEGO
Kartka z kalendarza

30 listopada mijają 152 lata od śmierci wybitnego filozofa, językoznawcy, nauczyciela i przemysłowca Hipolita Cegielskiego. Człowieka, który pragnął być wychowawcą młodzieży polskiej, a zasłynął jako twórca polskiego przemysłu na ziemiach zaboru pruskiego. Był bohaterem „wielkiej wojny nowoczesnej Europy”, toczonej przez Polaków w zaborze pruskim a potem niemieckim. Wojny, która nie polegała na walce zbrojnej a odbudowie społeczeństwa polskiego poprzez pracę organiczną. Jej momentem kulminacyjnym stało się zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, które stanowiło zwieńczenie dzieła wszystkich wybitnych Wielkopolan. W sposób prosty a jednocześnie bardzo treściwy podsumował życie Hipolita Cegielskiego poznański historyk Tadeusz Janicki z Zakładu Historii Gospodarczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza : „Wraz z jego śmiercią społeczeństwo polskie utraciło jednego z przywódców, który w szczególny sposób przyczynił się do budowania jego kulturowej tożsamości i rozpoczęcia gospodarczej modernizacji. Zadecydowały o tym jego wiedza, aktywność społeczna i gospodarcza jak również temperament, charyzma świetnego mówcy oraz pragmatyzm i upór w działaniu. Cegielski był nauczycielem, przemysłowcem, społecznikiem, ale także kochającym mężem i ojcem zatroskanym o zdrowie i pomyślność członków rodziny. Łączył w sobie wiedzę i wielką kulturę osobistą z humanistycznymi i liberalnymi ideałami oraz z głębokim zrozumieniem dla spraw materialnych i rozwoju gospodarczego ziem polskich, stanowiących ważny element popieranej i rozwijanej przez niego na gruncie poznańskim pracy organicznej”.  
Wspomnienia

Pierwszą placówką edukacyjną w Polsce, która w 1981 roku przyjęła imię Hipolita Cegielskiego, była szkoła w Śremie, ostatnią zaś szkoła w Złotowie, która imię otrzymała 1 września 2016 roku. Obecnie w Polsce mamy 14 takich szkół. Historycznie pierwsze nieformalne próby nawiązania współpracy między szkołami pojawiły się w 1986 roku, wtedy też od grudnia Szkoła Podstawowa nr 6 w Poznaniu objęła patronat nad symbolicznym pomnikiem nagrobnym Cegielskiego znajdujący się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Dnia 6 stycznia 1987 roku, podczas uroczystego Dnia Patrona w Technikum Kolejowym, w którym uczestniczyła m.in. pani Zofia Cegielska-Doerffer, prawnuczka Hipolita Cegielskiego, Bolesław Januszkiewicz, kustosz muzeum w zakładach Hipolit Cegielski Poznań oraz przedstawiciele pozostałych czterech szkół noszących imię Cegielskiego ze Śremu, Trzemeszna, Środy i SP Nr 6 z Poznania, podjęto decyzję o nawiązaniu ścisłej współpracy między szkołami. Wtedy też postanowiono powołać nieformalnie Klub, a w 120 rocznicę śmierci Cegielskiego rozpoczęto cykliczne spotkania przedstawicieli szkół w Muzeum Zakładowym HCP i narodził się zwyczaj składania kwiatów i zapalania zniczy pod pomnikiem nagrobnym Hipolita na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Dnia 30 listopada 1989 roku podczas spotkania przedstawicieli 7 szkół i otwarcia stałej wystawy poświęconej Cegielskiemu w świetlicy szkoły, podjęto uchwałę o powstaniu Klubu Szkół Cegielskiego. Od 1992 roku spotkania odbywają się w budynku szkoły, powstaje Regulamin Klubu, a jego liderem zostaje mgr Marek G. Nowak. Najważniejsze postanowienia to cyklicznie organizowane spotkania przedstawicieli szkół, w rocznicę śmierci Patrona na których w duchu krzewienia idei przyświecających Patronowi – organizuje się współpracę kulturalną i sportowa. W 2008 roku po raz pierwszy w zebraniu Klubu uczestniczył Prezydent Towarzystwa im. Cegielskiego, dr Marian Król, a już od 2010 roku w ramach współpracy Klubu i Towarzystwa przyznawane są złote, srebrne i brązowe medale z dyplomem „Za wysokie wyniki w nauce oraz rozpowszechnienie idei i wiedzy o Hipolicie Cegielskim”, które otrzymują najlepsi uczniowie naszych szkół. Pierwszy konkurs na temat życia Hipolita Cegielskiego odbył się w 1985 roku, a od 1990 przybrał formę Międzyszkolnego Konkursu wiedzy o Życiu i Działalności Hipolita Cegielskiego, organizowanego na przełomie stycznia i lutego każdego roku. W ostatnich 15 latach organizatorami konkursu były szkoły w: Ziębicach 2002 r., Poznaniu 2003 r. (SP 6), Murowanej Goślinie 2004 r., Chodzieży 2005 r., Powodowie 2006 r., Rogoźnie 2007 r., Środzie Wlkp. 2008 r., Pleszewie 2009 r., Pile 2010 r., Poznaniu 2011 r. (ZSK), Rogoźnie 2012 r., Trzemesznie 2013 r., Poznaniu 2014 (SP 6), Powodowie 2015 r., Murowanej Goślinie 2016 r.

2016
Spotkanie Klubu Szkół Cegielskiego w Poznaniu

2018
Spotkanie studyjne uczniów klas Technikum Mechanicznego z Rogoźna i Chodzieży w ramach współpracy Szkół im. Hipolita Cegielskiego

Święto Niepodległości

Szkoła do hymnu

Wzorem lat ubiegłych, z okazji Święta Niepodległości, „Cegielski” po raz kolejny przystąpił do akcji MENiN „Szkoła do hymnu”. W tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią, przedsięwzięcie to miało nieco inny charakter – „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmiał wirtualnie. Za wsparcie akcji „Szkoła do hymnu” dziękujemy uczniom klas 1i i 4L – Igorowi i Hubertowi Smolarkom.

Pamiętajmy o ogrodach

Dzień Edukacji Narodowej

Szanowna Dyrekcjo!

Drodzy Nauczyciele oraz Pracownicy administracji i obsługi szkoły!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć Wam wyrazy szacunku i życzyć, by codzienna praca stanowiła źródło satysfakcji i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Niech każdego dnia towarzyszy Wam pogoda ducha, pasja przekazywania wiedzy oraz kształtowania charakterów i postaw młodych ludzi. W tym szczególnym czasie życzymy zwłaszcza dużo, dużo jeszcze więcej zdrowia.

W imieniu wszystkich uczniów ZS
Samorząd Uczniowski

Narodowe Czytanie Balladyny

W AULI szkolnej już po raz piaty przygotowano Narodowe Czytanie pod Honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji do czytania zaproponowano Balladynę Juliusza Słowackiego.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie, nauczyciele i nowa dyrekcja szkoły.
Akcja Narodowego Czytania, została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Fredry, a następnie przeczytano kolejno: Trylogię H. Sienkiewicza, Lalkę B. Prusa, Quo vadis H. Sienkiewicza, Wesele S. Wyspiańskiego, Przedwiośnie S. Żeromskiego oraz nowele polskie autorstwa Elizy Orzeszkowej, M. Konopnickiej, B. Prusa, B. Schulza. W 2020 roku przyszedł czas na dramat J. Słowackiego „Balladyna”.

81. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

W piątek 1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Pochłonęła ona ponad 60 mln ofiar, wśród nich blisko 6 mln Polaków. W tym dniu oddajemy hołd tym wszystkim, żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.
W budynku naszej szkoły dla zachowania pamięci o losach profesorów i wychowanków, którzy oddali życie za Polskę w latach 1939 – 1945, powstała tablica pamiątkowa.

TREŚĆ TABLICY:

„Ku czci i pamięci Wychowawców
Liceum Pedagogicznego
W Rogoźnie
Ks. prof. dra Kazimierza Werbla
i prof. Kazimierza Kozioła
Zamęczonych w obozach śmierci
Oraz tych wszystkich Wychowanków
Tego zakładu, którzy swe życie oddali
za Polskę w latach 1939-1945”

KIM BYŁ KAZIMIERZ WERBEL?
• Urodzony 15.02.1902 roku w Krobii k. Leszna Wlkp. jako syn zegarmistrza – złotnika Leona i Barbary z d. Pieniężna.

• Uczęszczał do Katolickiej Szkoły Powszechnej, do Gimnazjum w Gostyniu (1912), Gimnazjum św. Ducha we Wrocławiu (1917), Gimnazjum Katolickiego w Głogowie (1918).

• W styczniu 1919 jako ochotnik w wieku 17 lat brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, następnie do marca 1920 roku służył w wojsku, w oddziałach radiotelegraficznych. Ponownie powołany został do służby wojskowej w lipcu 1920 roku na front w wojnie polsko-radzieckiej. Po zwolnieniu z wojska w listopadzie 1920 kontynuował przerwaną naukę w Gimnazjum im. Komeniusza w Lesznie Wlkp., gdzie 14.06.1921 roku zdał maturę.

• W tym samym roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu, na kapłana wyświęcony został 29.05.1926 roku w Gnieźnie z rekomendacją, że w chwilach wolnych od studiów pracował dla spraw harcerstwa polskiego
i że w razie powołania go do pracy prefektowskiej, znajomość zagadnień harcerstwa ułatwi mu pracę z młodzieżą.
• Od lipca 1926 roku do 31.10.1927 był wikariuszem parafii św. Wita w Rogoźnie Wlkp., równocześnie pracował w Rogoźnie w szkolnictwie jako prefekt: od 01.10.1926 roku w Szkole Wydziałowej, od 01.11.1927 roku w Seminarium Nauczycielskim, później w Liceum Pedagogicznym oraz Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława w Rogoźnie (do 1939).
• W latach 1926-1929 studiował na Uniwersytecie Poznańskim i 5.11.1929 roku otrzymał stopień magistra filozofii.

• Następnie rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie po napisaniu i obronie pracy pt. „Święty Cyryl Jerozolimski jako pedagog i katecheta” został 16.01.1932 roku promowany i mianowany doktorem teologii.

• W harcerstwie w Rogoźnie rozpoczął pracę w 1926 roku, posiadał wówczas stopień harcmistrza, pełnił do 1930 roku funkcję komendanta hufca harcerzy na powiat obornicki. W latach 1930-1939 nadal pracował w harcerstwie, również na terenie woj. poznańskiego, brał udział w ważniejszych obozach, kursach harcerskich jako harcmistrz, instruktor, wizytator, kapelan harcerzy. 01.09.1939 roku wyruszył z Batalionem Obrony Narodowej Oborniki 2, kompanią Rogoźno Wlkp. i przeszedł z nią kampanię wrześniową. Na front dotarł do Warszawy i po jej kapitulacji w połowie października 1939 roku wrócił do Rogoźna.

• Po skrytobójczym zmordowaniu przez Niemców 08.12.1939 roku księdza proboszcza

i dziekana rogozińskiego Konrada Pomorskiego, pełnił obowiązki duszpasterskie w kościele św. Wita w Rogoźnie Wlkp.

• Aresztowany 14.03.1940 roku, internowany w Chludowie k. Poznania do 22.05.1940 roku, przeniesiony do Fortu VII w Poznaniu, wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, jako więzień nr 11 099 przetransportowany 02.12.1940 roku do K.L. Mauthausen – Gusen, blok 18 izba B – zmarł 04.12.1940.

• Ku pamięci ks. Kazimierza Werbla w kruchcie kościoła p.w. św. Wita w Rogoźnie umieszczona jest tablica pamiątkowa.

Źródło: http://www.filipini.poznan.pl/art.php?tresc-235

Kazimierz Kozioł
• prof. Liceum Pedagogicznego, zmarł 8 listopada 1940 r. w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen

Inauguracja Roku Szkolnego 2020/2021

1 września, po niespełna półrocznej przerwie, wróciliśmy w mury naszej szkoły.
O godzinie 9, na boisku szkolnym przywitaliśmy uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasach pierwszych technikum i szkoły branżowej.
Nowi uczniowie poznali swoich wychowawców:
Kl. 1EL (technik ekonomista, technik logistyk) – Anna Fudzińska
Kl. 1I (technik informatyk) – Dorota Figiel
Kl. 1a SB – Inna Woźniak
Kl. 1b SB – Romana Węgrzak
Kl. 1c SB – Bogumiła Dec-Skrętna
Rozpoczynający się rok szkolny 2020/2021 przyniósł zmiany na stanowiskach kierwniczych. Od 1 września stanowisko dyrektora szkoły objął Jarosław Łatka, stanowiska wicedyrektorów Alicja Marchwiak i Katarzyna Erenc-Szpek, stanowisko kierownika szkolenia praktycznego Ewa Busławska-Turtoń. Nowy dyrektor, życząc uczniom i nauczycielom udanego roku szkolnego, podziękował ustępującej dyrektor – Romanie Węgrzak za pięć lat pracy na rzecz szkoły.