Berlin po raz drugi…

9 grudnia o 5.30 po raz drugi wyruszył spod naszej szkoły autokar na jarmark bożonarodzeniowy do Berlina. Tym razem w wycieczce uczestniczyli uczniowie klas: 1la, 1es, 1im, 2l, 3i, a opiekunami były panie: Anna Banaszak – organizator i kierownik wycieczki, Alicja Marchwiak, Bogumiła Dec-Skrętna, Wiesława Koralewska-Putz oraz Jolanta Błoszyk. Tradycyjnie już zwiedzanie miasta rozpoczęło się od spaceru wzdłuż historycznego muru berlińskiego, wśród tłumu innych turystów, którzy również chcieli obejrzeć z bliska interesującą grafikę. Następnie można było podziwiać Wyspę Muzeów, Alexanderplatz, Katedrę Berlińską, Marienkirche, Czerwony Ratusz i piękną fontannę Neptuna. Gęsta mgła nad Berlinem zasłoniła słynną kopułę Fernsehturm – wieży telewizyjnej. Obowiązkowym punktem wycieczki było przejście przez Bramę Brandenburską, Reichstag, Potsdamer Platz z nowoczesnymi, sięgającymi chmur wieżowcami. Nie można było pominąć pomnika – mauzoleum upamiętniającego tysiące pomordowanych Żydów. Interesujące i pełne wrażeń okazało się zwiedzanie muzeum techniki. Kulminacyjnym punktem wycieczki był jednak Weihnachtsmarkt, usytuowany przy Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma. Tu naprawdę można było poczuć zbliżające się wielkimi krokami święta…. Wokół unosił się zapach choinek, pierników, przypraw korzennych, cynamonu, karmelu, a także smażonych kiełbasek i pieczonych ziemniaków. Tłumy roześmianych Berlińczyków wraz z nami korzystały z licznych atrakcji jarmarku, pośród tysięcy światełek i ozdób robiły przedświąteczne zakupy. Około godz. 23, pełni pozytywnych wrażeń w doskonałych nastrojach, wróciliśmy szczęśliwie do Rogoźna.