Narodowe Czytanie 2022

NARODOWE CZYTANIE „BALLAD I ROMANSÓW” ADAMA MICKIEWICZA

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest popularyzacja dzieł literatury polskiej, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa. Przez kolejne lata społeczność szkolna uczestniczyła w kolejnych edycjach Narodowego Czytania. Czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W tym roku zmierzyliśmy się z „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza. W naszej szkole Narodowe Czytanie 2022 roku odbyło się 8 września. Uroczystość prowadzili Aleksandra Bystrzycka i Adam Zielke, którzy przypomnieli ideę Narodowego Czytania. Następnie, jako pierwsze, wybrane ballady czytały panie wicedyrektor Alicja Marchwiak i Anna Banaszak. Fragmenty czytali nauczyciele: pani Beata Smarsz, pani Bogumiła Dec-Skrętna, pani Ewa Lipińska, pani Daria Urbaczewska, oraz uczniowie: kl. 4IL – Norbert Bartkowski, Michał Jankowiak, Amelia Nadstaga, Paulina Pogorzelska, Michalina Szafrańska, kl. 4EI – Klaudia Miklejewska, Natalia Nawrot, kl. 3I – Jakub Banasch, Cezary Bazydło, Eryk Morawski, Fabian Pilarski, Jakub Rys, kl. 3EL – Zuzanna Andrzejewska, Katarzyna Dąbrowska, Kinga Wołek, kl. 2L – Julita Czyż, Martyna Feliksiak, Sebastian Górzny, Kamil Olczyk. Wspólnie spędzony czas był okazją do poznania lub pogłębienia wiedzy na temat twórczości Adama Mickiewicza.